Pióromani - konstruktywny portal pisarski
zygzak

Załóż pracownię
Regulamin

Obecnie w pracowni:
ikonka utworu

Komentarze do:
Kres?

06.05.2018
Podoba mi się ten opis na początku, nie nuży, bo ukazujesz nam magię tego miejsca i budujesz pewną atmosferę i nie ciągniesz też tego w nieskończoność, także to wszystko jest to na plus. Problem jest z przedstawieniem bohaterki, a dokładniej ze streszczaniem jej związku z tym miejscem, to już za dużo tła i wystawiasz tym czytelników na dużą próbę, a swój tekst na sporą szansę utraty odbiorcy. Bla, bla, bla - nie chce mi się czytać o jej wierze w to miejsce, to może poczekać na później. Wyciąłbym te wszystkie wspominki, aż do momentu gdy zamyka bramę. Później znów niepotrzebne przypiski o powodzie życia, które nic nie wnoszą, bo kontekst został steszczony. Dziewczyna zaczyna płakać, ale to nie działa; rozumiem Twój zamysł, ale to nie przejdzie. Idziesz na skróty i większość czytelników tego nie kupi, nie doceni. Musielibyśmy być uczestnikami tej przeszłej historii razem z bohaterką, by jej reakcja mogła wzbudzić w nas empatię. Jeśli dostajemy tylko odrobinę streszczenia, to trochę jak czytanie jakiś faktów historycznych o zniszczonym mieście. Jeśli zależy Ci, by stworzyć więź bohater-czytelnik, musisz więcej zainwestować w swój tekst, przedstawić faktyczne wydarzenia i reakcję bohatera na nie, a nie tłuc nam o tym jak było i co to dla bohatera znaczyło - to pójście na łatwiznę. Jeśli zależy Ci by pisać lepiej, musisz więcej włożyć w historię i bohaterów. Jeśli Tobie nie będzie zależeć, to czemu, by miało zależeć czytelnikom? Dalej dalsze gdybania - wybacz, ale nie ciekawi mnie to ani trochę i kończę czytanie, a raczej, w tym już momencie, skanowanie tekstu.

Podsumowując masz smykałkę do kreowania urokliwego świata, ale musisz zacząć inwestować w swoich bohaterów i historię jeśli chcesz, by Twoje teksty zainteresowały szersze grono. Polecam podpunkt "Rozczarowujące streszczanie" oraz punkt "więź emocjonalna z bohaterem" z naszego poradnika. Pozdrawiam i zachęcam do dalszej pracy nad piórem.
Od: Pióroman Adam Mekla
twarz męska
06.05.2018
Bardzo dziękuję za komentarz! Masz rację, nie spoglądałam na ten tekst z takiej perspektywy. Pisałam go bardzo dawno temu, myślę, że dobrym pomysłem byłoby przepisać go jeszcze raz ^_^
Od: Autor RikaEllen
twarz żeńska