Pióromani - konstruktywny portal pisarski
zygzak

Załóż pracownię
Regulamin

Obecnie w pracowni:
ikonka utworu

Komentarze do:
Heliocentryzm

20.01.2018
Ładny ten opis śniegu na początku. Dalej, ten o słońcu już nużył. Później piszesz, że zginęło tyle osób, po tym usypiającym opisie - myślę, że lepszy efekt osiągnąłbyś, gdybyś rozpoczął opowiadanie właśnie od niego, bo od razu byś mnie zainteresował i pobudził to poznania tej opowieści. Później znów hamujesz, mam wrażenie jakbym jechał samochodem prowadzonym przez dziecko. Na nic nam Twoje rozmyślania, jeśli nie ma kontekstu, nie ma historii bohaterów i możliwości ich wcześniejszego poznania. Za dużo tu takiego Twojego, bezpośredniego myślenia, za mało informacji dla czytelnika, by mógł swobodnie poznać tę historię i wyrobić sobie swoją własną opinię. Za dużo tu filozofii bez kontekstu, wałkowania - ja się wyłączam i czytam pobieżnie. Trzecia strona przypomina mi już kazania kościelne. Serio... Naprawdę tak chcesz przekazać swoje przemyślenia innym? Wiem, że to łatwe, ale niestety w tej formie nie sprawdza się za dobrze. Już przypowieść byłaby lepsza, bo mielibyśmy chociaż fabułę, a tu tylko kazania i filozofie. Nudy! Nikogo taką formą nie zainteresujesz. Uwierz mi. Jeśli chcesz przekazać swoje myśli musisz przemyślanie wrzucić je w fabułę, nakierowując czytelnika opisami, sytuacjami, dialogami i zachowaniami bohaterów na dany problem. Możesz czasem wtrącić jakąś skondensowaną myśl, użyć opisów jak ten o śniegu, ale wystrzegaj się wałkowania, streszczania, wykładania, tłumaczenia, filozofowania. Ja też lubię filozofię i robiłem podobne do Ciebie błędy, ale trzeba nauczyć się ich unikać i sprawnie wplatać nasze przemyślenia w fabułę, bo inaczej taki tekst może tylko służyć jako środek nasenny ;-). Zapraszam po inspiracje do naszego poradnika i utworów na stronie. Zobacz jak piszą nasi zwycięzcy, można się wiele od nich nauczyć. Polecam także komentować utwory innych przy pomocy punktów 3K, to także wiele daje. Pozdrawiam i zachęcam do dalszej pracy nad piórem.
Od: Pióroman Adam Mekla
twarz męska
20.02.2018
Dziękuję za, jak sądzę, konstruktywny komentarz. Widocznie potrzebowałem miesiąca na przetrawienie go, po części dla tego, że byłem zniechęcony do dalszego pisania po miesiącu braku feedbacku. Zamieściłem również jedno opowiadanie w języku angielskim na innej stronie, ale otrzymane komentarze nie brzmiały wiarygodnie, bez urazy dla komentatorów. Za to Twoja opinia, Adamie, sprawia wrażenie wiarygodnego drogowskazu do dalszej pracy. Odniesienie się do własnego doświadczenia zawsze pokrzepia, ale to wyważone wykazanie błędów w moim "dziele" z jednoczesnym zauważaniem mocniejszych i słabszych stron sprawiło, że mam zamiar pisać dalej.

Prawdopodobnie nie wróciłbym do pisania, gdyby nie Twój komentarz, i za to jestem Ci wdzięczny.
Od: Autor Tracony Czas
twarz męska
28.02.2018
Bardzo miło było to przeczytać. Twoja postawa imponuje. Musisz dużo pracować przez analizę nie tylko swoich utworów, ale także innych użytkowników, a także swoich ulubionych pisarzy. Ciągle kwestionuj swoje pisanie i szukaj opinii innych pisarzy i czytelników - to najlepsza droga do przodu.
Od: Pióroman Adam Mekla
twarz męska