Pióromani - konstruktywny portal pisarski
zygzak

Załóż pracownię
Regulamin

Obecnie w pracowni:
ikonka utworu

Komentarze do:
Popatrzmy razem w te gwiazdy

01.05.2018
Zacząłem czytać Twój utwór i początek wydał mi się pozytywnie niecodzienny – to pytanie taty o tytuł piosenki. Później jednak przeczytałem o skandynawskiej gwieździe pop – Alanie i pomyślałem: o nie, znów to samo… Ale postanowiłem dać temu utworowi szansę i czytałem dalej. I mimo, że nie pomyślałbym, że mógłbym komukolwiek zasugerować pisanie w takim stylu, to wydaje mi się, że coś tutaj masz. Wygląda to trochę jak zapiski z dziennika (pozytywnie) roztrzepanej nastolatki, ale jest to wszystko dość przyjemne w odbiorze i posiada w sobie tego nastoletniego ducha, stając się przez to czymś dość unikatowym i wiarygodnym. Czasami chyba można przegiąć z ekspresją wzorując się na nastolatkach z anime, ale Ty zdajesz się utrzymywać dobry poziom. Co na pewno, by się tu przydało, to nie tak szybkie skakanie po wydarzeniach, więcej „rozgryzania” każdego z nich. Jeśli np. uważasz, że bohaterka chce stwierdzić, że jest lubiana przez nauczycieli, to fajnie jakby przytoczyła przykład (najlepiej pasujący do tej kreacji, czyli pewnie nieco żartobliwy), który mógłby to popierać.
cytat„Była moją bratnią duszą. Lubiła to co ja, robiła też to samo.”
- tu znów właśnie streszczasz, przydałoby się to poprzeć faktycznym dialogiem i reakcjami głównej bohaterki na niego. Ten wątek szukania sobie znajomych na fb jest trochę dziwny, fajnie gdybyś np. opisała, że nikt z jej lokalnych znajomych jej nie odpowiada lub nie ma z kim porozmawiać o Alanie, a tak to trochę wygląda jakby nie istniała dla niej przyjaźń poza fb, a końcówka wskazuje na to, że chciałaś przekazać coś raczej przeciwnego. Dialog pod koniec też jest trochę ubogi i niewiele wnoszący. Całość za szybko się kończy, jakbyś pisała ostatnie linijki na czas. Jest to bardzo niesatysfakcjonujące, ucinając wiele wątków, które można by przecież rozwinąć.

Podsumowując, urzeka mnie charakter tego tekstu, ale wykończenie pozostawia wiele do życzenia. By ten tekst nabrał świetności musiałabyś w niego jeszcze wiele włożyć, co według mnie jest tego jak najbardziej warte. Przede wszystkim rozwinąć wszystkie istotne wydarzenia i relacje z innymi bohaterami, by móc ukazać ich wpływ na protagonistkę (bo streszczanie, lub samo kwitowanie/podsumowywanie ich jest pójściem na skróty i wymagający czytelnik zaraz to zwęszy). Wypadałoby także ubarwić dialogi i dodać światu więcej szczegółów. Po pomysły zapraszam do naszego poradnika, a także analizy i komentowania utworów innych. Pozdrawiam i zachęcam do dalszej pracy nad piórem w naszym gronie.
Od: Pióroman Adam Mekla
twarz męska
01.05.2018
Bardzo dziękuję i postaram się poprawić swoje niedociągnięcia.
Pierwszy raz piszę coś takiego więc każde słowa się dla mnie liczą :D

Od: Autor Karile
twarz żeńska