Pióromani - konstruktywny portal pisarski
zygzak

Załóż pracownię
Regulamin

Obecnie w pracowni:
ikonka utworu

Komentarze do:
Czysta amatorszczyzna.

25.05.2018
Jaka część Niemiec?, brak tu konkretów. Zaś myśl w kolejnym zdaniu rodzi w głowie pytanie: co ma piernik do wiatraka? Później wprowadzenie dla czytelnika i dalej niestety, zaczyna się streszczanko. To nie jest podręcznik do historii. Wystarczyłoby napisać: czas i miejsce na początku i zacząć od naocznego przedstawienia historii: scen i dialogów z towarzyszącymi im opisami. Jeśli streszczasz cały utwór, to bardziej się to nadaje na jego opis lub plan. Musisz wziąć ten tekst i napisać go od nowa. W takiej formie nikomu się to nie przyda i wątpię, by sprawiło przyjemność z czytania. Fajnie, że pasjonujesz się tamtym miejscem i czasem, ale musisz się bardziej postarać, by zainteresować w podobny sposób czytelnika. To co tu zrobiłaś to pójście na skróty, i nie myśl, że Cię za to winię, każdy z nas popełniał takie błędy. Jesteśmy jednak tu po to, by Ci to uświadomić i wskazać właściwy kierunek.

A więc koniec streszczania. Bierzesz ten tekst i zaczynasz od nowa. Tak jak mówiłem, możesz zacząć od informacji czasu i miejsca akcji, ale później przechodzisz od razu do czegoś fascynującego, co zaciekawi większe grono czytelników (nie tylko amatorów historii i Niemiec), jak ta rodzina w potrzasku. Weź choćby jednego bohatera z tej rodziny i przedstaw jak jest w nieprzyjemnej sytuacji, lub jak wzmaga się potrzeba ucieczki, jak się pakują i stresują, że ktoś ich przyłapie, a później jak uciekają. A nie:
cytat„Trzeba było działać szybko. Cała rodzina, miała uciec nocą. Tak się jednak nie stało. Gdy zbliżyli się do granicy,”
- z tego spokojnie można by stworzyć 2-3 ciekawe sceny, a dostajemy 3 zdania. To naprawdę zawodzi, bo domyślam się, że masz ciekawą historię w głowie i Ty ją widzisz/jesteś w stanie taką przywołać, ale ja czy inny czytelnik nie wiemy tego co Ty, więc nasz odbiór będzie super-spłycony.

Polecałbym Ci zacząć od przeczytania naszego poradnika, później spróbuj napisać ten utwór od nowa. Prędzej czy później dobrze jest też zacząć analizować i komentować utwory innych czytelników - to bardzo poszerza horyzonty. Witam wśród Pióromanów i zachęcam do dalszej pracy nad piórem w naszym gronie. Pozdrawiam.
Od: Pióroman Adam Mekla
twarz męska
26.05.2018
Ja, właściwie chciałabym podziękować za tę konstruktywną krytykę :)!
Widzę teraz, że wybrałam krótszą i przede wszystkim łatwiejszą ścieżkę.
Praktyka czyni mistrza, a więc na pewno nad tym popracuję i zajrzę do poradnika. Również pozdrawiam :).
Od: Autor Gosiek
twarz żeńska