Pióromani - konstruktywny portal pisarski
zygzak

Załóż pracownię
Regulamin

Obecnie w pracowni:
ikonka utworu

Komentarze do:
KARCZMA

17.08.2018
Nie bawiłbym się w czas i daty jeśli nie mają być jakimś ciekawym zabiegiem narracyjnym. Jeśli to byłby początek jakiegoś listu z datą, albo raport policyjny, to spoko, ale jeśli to takie pójście na skróty, bo nie chce Ci się dodać jakichś ciekawszych (lub po prostu) opisów, które mogłyby zasugerować czas, to odradzałbym tego. Fajnie, że pojawiają się myśli, przemyślenia, ale mógłbyś bardziej je spersonalizować, zrobić bardziej charakterystycznymi dla bohatera, mógłbyś je rozciągnąć, pogdybać bardziej, a nie po prostu wrzucić coś generycznego, co każdy z nas już wiele razy słyszał. Masz problem z czasem, bo raz przeszły raz teraźniejszy - jest to niekonsekwencja (mamy o tym punkt w poradniku). Jest tu bardzo mało szczegółów (o tym też jest punkt w poradniku) i widzę, że zaczynasz spieszyć za bardzo z akcją. Był jakiś bezimienny kolega, a po dotarciu do karczmy ani widu, ani słychu. To bardzo nielogiczne. Brak opisu wyglądu karczmy, panującej tam atmosfery. Gość słyszy huk, jakby ktoś zaliczył glebę, a w lokalu niby pustki, więc jest to nielogiczne, a dalej jednak postanawia wyjść na zewnątrz? Gdzie jest barman? Czy on nim jest, bo siedzi "za" ladą, a nie "przy" ladzie. Wszystko jakieś niejasne/nielogiczne i także przez ten pośpiech wybrakowane. Gość rozpoznaje różne elementy ubioru człowieka, ale nie rozpoznaje płci czy przybliżonego wieku, zaraz jednak staje się "jegomościem" - znów brak mi tu logiki (zajrzyj do tego punktu naszego poradnika). Dalej niestety nawet gdy stoi nad nim - zero opisu wyglądu, który tu wydaje się wręcz konieczny. Zero informacji o tym czy ktoś w tym lokalu pracuje, kto na zewnątrz, czy auta przejeżdżają, czy kogoś o pomoc może prosić innego? Strasznie marnie, koniecznie przeczytaj punkt "szczegółowość" z naszego poradnika. Masz jakiś motyw, ale musisz bardziej zainwestować w postacie, wywlec na wierzch ich charakter, byśmy mogli zobaczyć ich bardziej jak żywych ludzi. Zajrzyj do poradnika, on powinien dać Ci do myślenia. Jakbyś przerobił tekst, do czego Cię zachęcam, to daj mi znać, a wrócę i przeczytam przeróbkę i dalej. Teraz kończę czytanie na drugiej stronie. Witam wśród Pióromanów i zachęcam do dalszej pracy nad piórem w naszym gronie. Pozdrawiam.
Jeśli przed 22:30 pojawiła się data, to przed następnie pojawiającą się 12:00 chyba też powinna pojawić się data kolejnego dnia.
cytat„nic dopowiedzenia”
Od: Pióroman Adam Mekla
twarz męska
17.08.2018
Ha ;)
Dziękuję za opinie. Ogólnie rzecz ujmując z chęcią sięgnę do poradnika.
Możliwe, że przy swoim pierwszym opowiadaniu popełniłem mnóstwo błędów. Daty nie podawałem przy każdej godzinie jak miało to miejsce tego samego dnia. Ogólnie rzecz ujmując troszkę mi głupio, że tekst panu nie przypadł do gustu. Siłą rzeczy nwm nawet jak teraz to poprawić...bo przeżycie związane z pisaniem tego tekstu było dla mnie dość nietypową rzeczą...mimo to strasznie dziękuję za wskazówki ;) Przy następnej historii postaram się stworzyć takich bohaterów, że będzie pojawiać się pytania ,,Ej czy ja tego gościa już nie widziałem?". Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)
Od: Autor PaulU
twarz męska
17.08.2018
Hej, nie każdemu tekst musi się podobać. Dążymy tu jednak na portalu, by podobał się jak największej ilości osób i pomagamy sobie przez wspólną analizę, by tak się działo. Przeczytaj ile możesz poradnika, potem wróć do utworu i pomyśl jak mógłbyś napisać go, by był bardziej przystępny dla czytelnika. Spróbuj także analizowania 3K utworów innych użytkowników. To jest oczywiście jeśli chcesz i chce Ci się przenieść swoje pisanie na kolejny poziom. :-)
Od: Pióroman Adam Mekla
twarz męska