Pióromani - konstruktywny portal pisarski
zygzak

Załóż pracownię
Regulamin

Obecnie w pracowni:
ikonka utworu

Komentarze do:
Wakacje w domu cieni

20.09.2018
Fajnie, że na początku próbujesz wywołać opisem pewną atmosferę, jednak to :
cytat„na progu jego”
zaburza czytanie, jest bardzo niezgrabne, to o ogrodniku też ani nie śmieszne, ani nic nie wnoszące. Zamiast pisać, że bohater nie miał nic do roboty, lepiej napisać co robił dla zabicia nudy. Na początku dobrze jest przejść do sedna, ukazać charakter, problem lub cel żeby zainteresować. Początek to zbyt ryzykowny moment, by pisać o niczym lub niczym specjalnym, bo można łatwo stracić czytelnika. Lepiej gdybyś pisał bardziej konkretnie i szczegółowo zamiast
cytat„jakiegoś tutejszego ogrodnika”
czy
cytat„odwiedzający mnie z dalekiego południa ojciec”
podał imię lub firmę ogrodnika i miejscowość, z której przyjeżdża ojciec; wiem, że może Ci się to wydawać to trywialne, ale dobrze działa na wiarygodność i całościowe wrażenie tekstu.
cytat„z południa aż do zaplanowanego miesiąca wakacyjnego u stryja w płn.-zach. Polsce”
- czy Ty pisałeś to na komórce?
cytat„feralną trasę nr 11 na Szczecin,”
- widzisz, da się konkretnie i w ten sposób jest o wiele lepiej.
cytat„za zarobionego gdzieś tam pieniądze”
- chyba tego nie czytałeś przed publikacją...
cytat„Teraz było już po wszystkim - w połowie podróży pogotowie ratunkowe przywiozło mnie spod klasztoru dominikanów, gdzie dostałem śniadanie, prosto na izbę przyjęć w szpitalu. I to nie byle jakim szpitalu...Wedle tygodnika “Wprost” z feralnego roku, oddział “B” dla mężczyzn był najlepszą lecznicą w kraju. Czemu nie wierzyć? Na bok sceptycyzmy i różne krytycyzmy. Nikt to nikogo nie cenzurował, panowała absolutna wolność myśli i słowa. To mi się pewne spodobało najbardziej. ”
- co tu się w ogóle dzieje? Nie mam pojęcia o co Ci chodzi w tym fragmencie. Chcesz jakby pisać naraz o wszystkim, ale by to miało ręce i nogi, tak nie można. Masz tu za duży chaos. Musisz się skupić na jednym wątku, a nie o podróży, pogotowiu, klasztorze, śniadaniu, tygodniku "Wprost" i wolności słowa. To jest tak jakbyś zapisywał słowa z głowy, tak jak lecą, bez żadnej premedytacji. Ma to na pewno terapeutyczną wartość, ale nie literacką. Musisz więcej myśleć o tym jak czytelnik odbierze to co czytasz.
cytat„Przemijały jak woda w rzece dni i noce, a nic się specjalnego nie zdarzyło.”
- kolejny strzał w stopę. Tu kończę czytanie.

Nie chcę byś przez to co napisałem nie myślał, że Twoja historia jest słaba, po prostu w takiej formie bardzo ciężko się to czyta i nie sprawia to żadnej przyjemności. Wszyscy popełnialiśmy kiedyś takie błędy więc nie ma się co wstydzić tylko brać do roboty. Przede wszystkim przeczytaj w poradniku punkty: Percepcja, Wstęp, Ortografia i gramatyka oraz Natłok informacji, choć proponowałbym Ci cały pierwszy rozdział. I zacznij analizować portalowe teksty przy pomocy 3K - to powinno dać Ci dużo do myślenia. Twój utwór jest do gruntownej przeróbki. Jeśli zastosujesz się do moich wskazówek i przerobisz tekst to daj znać, a wrócę wtedy do niego i dam znać co myślę. Witam wśród Pióromanów i zachęcam do dalszej pracy nad piórem w naszym gronie. Pozdrawiam.
Od: Pióroman Adam Mekla
twarz męska
20.09.2018
Dziękuję, tak zrobię, jak sugerujesz. :-) Dziękuję za porady i konstruktywną opinię.
Od: Autor Rafaello
twarz męska