Pióromani - konstruktywny portal pisarski
zygzak

Załóż pracownię
Regulamin

Obecnie w pracowni:
ikonka utworu

Komentarze do:
Takie życie

06.11.2018
Początek zbyt patronizujący, takie bezpośrednie zwracanie się do czytelnika, to najwyżej w utworach dla młodszych lub komediowych, inaczej po prostu poirytujesz większość czytelników. Dalej streszczanie - bardzo duży nietakt, nie będę się rozwodził tylko odeślę Cię do punktu "wstęp" w poradniku. Opisujesz też Antka zbyt subiektywnie, musisz to bardziej zamaskować przez stworzenie choćby kontrastu. Dalej niestety streszczu, streszczu, streszczu. Czyli nie chce Ci się pisać. Zapisałaś po prostu pomysł, ale niestety to nie wystarczy. Nie myśl jednak, że jakoś się nad Tobą pastwię lub wyśmiewam. Każdy z nas był na tym etapie pisania, kiedy wierzymy, że pomysł to wszystko. Niestety, to tylko zalążek. Także co Ci teraz proponuję, jeśli Ci się chce, bo bez chęci pracy nic z pisania nie będzie, to przeczytać jak najwięcej z poradnika, a potem wziąć ten tekst i potraktować go jako plan opowiadania i na podstawie niego napisać opowiadanie. Tworząc faktyczne sceny, opisy mimiki, reakcji postaci, dialogi w których postacie ukazują swój charakter tak byśmy się o nim przekonać sami, a nie mieć go narzuconego z góry przez narratora. Później zostaw tekst na miesiąc. W tym czasie zacznij analizować teksty innych użytkowników na portalu używając naszych punktów 3K. Po miesiącu wróć do tekstu i popraw go. Potem możesz go dać jeszcze do przeczytania komuś na głos i słuchając wyłapuj co nie brzmi dobrze, spytaj też tę osobę co według niej nie grało. Gdy już będziesz zadowolona, opublikuj tekst ponownie. Możesz wtedy dać mi znać to zajrzę ponownie i napiszę co myślę. Jeśli czujesz, że to za dużo, to może wróć po prostu do pisania za pewien czas. Pozdrawiam i zachęcam do dalszej pracy nad piórem w naszym gronie.
Od: Pióroman Adam Mekla
twarz męska
28.10.2018
Cześć i czołem.
Pozwolę sobie komentować czytając tekst na bieżąco.

Początek - pierwsze zdanie bardzo mnie nie przekonuje i wydaje się być dość toporne. Nawet jeśli chcesz zaczynać w ten sposób można je napisać nieco inaczej, np "dwudziestoletni Antek..." czy cokolwiek. Chodzi o to, że nawet jeśli chcesz przekazać to wszystko co jest już w pierwszym zdaniu to:
a) Mozesz to rozbić na większą część tekstu.
b) przede wszystkim odchudzic zdanie, np pozbyć się zbędnych słów.

To co robisz, czyli skrót narracyjny nie jest najlepszym zabiegiem na rozpoczęcie tekstu.
(choć mi osobiście to nie przeszkadza, a wręcz ja np. to bardzo lubię. Dodam też, że sam sposob w jaki piszesz również mi odpowiada, z tymże to jest mega subiektywna opinia. Jeśli przestanie mi odpowiadać - dam znać w dalszej części komentarza, zapewne w nawiasie)

Powinnaś na pewno odchudzić tekst, usunąć zbędne wyrazy, np. Jeśli Antek jest nosnikiem perspektywy narracyjnej, to nie musisz co zdanie powtarzać, że o niego chodzi. Przykład: " Antek nie był wymagający jeśli chodzi o warunki i zarobki. Antek nie brał udziału w... " - spokojnie można wywalić jednego Antka.
Co do pozostałego odchudzenia tekstu nie jest źle, ale również warto na to spojrzeć : )

Już 3 strona, a tu dalej ciągnie się skrót narracyjny, który co gorsza nawet nie wiemy dokąd zmierza. "Antek robił to, był taki. Antek tamto".
Przede wszystkim warto się zastanowić jaki jest cel tego tekstu, tzn. po co to piszesz i co chcesz osiągnąć.
Zazwyczaj pisanie polega na wzbudzeniu emocji w drugiej osobie. Pisarze amatorzy w żadnym wypadku rzadziej piszą również żeby uzewnętrznić swoje przeżycia.
Nie ma w tym nic złego, natomiast pytanie co dalej? Tzn, czy chcą pracować na warsztatem? Pod jakimi aspektami, tzn zastanawia ich czy mają ciekawe historie albo styl pisania?
- Rzucam powyższe mimochodem jako rzecz wartą przeanalizowania, choć chętnie dowiem się też na co byś chciała aby komentujący zwrócili uwagę ; )

Ok, jestem na piąek stronie i na pewno polecam zapoznać się z poradnikiem na stronie. Chociażby w aspekcie jak działają dialogi.

Mniemam, że wrzucasz tekst ponieważ chcesz poprawić swoje zdolności, w związku z tym na pewno polecam poradnik, bardzo dużo można z niego wyciągnąć, a ponadto wszystkie rzeczy, który powyżej wymieniłem : )

Moim zdaniem nie jest źle, ale w tym momencie i tak jest mnóstwo podstawowych rzeczy (poradnik) jak np. dialogi, które zajmą trochę czasu i wysiłku na poprawę.
Co więcej, bardzo chętnie zapoznalbym się z wersją tekstu jeśli ją poprawisz, zwłaszcza mając klucz na jakie porady liczysz.
Jeśli chodzi o teraz, to moim zdaniem niespecjalnie jest co oceniać, np Styl, ponieważ jest za dużo drobiazgów, które jednak bardzo szybko można wyeliminować.

Także, super że chcesz pisać i że wychodzisz z tym świat - bardzo dobrze i tak trzymaj!
Co do rad, to przede wszystkim zapoznaj się z poradnikiem, popraw trochę tekst i jeśli o mnie chodzi - daj znać jak tak się stanie, bo bardzo chętnie jeszcze raz się z nim zapoznam ;)Od: Pióroman Fortune
twarz męska