Pióromani - konstruktywny portal pisarski
zygzak

Załóż pracownię
Regulamin

Obecnie w pracowni:
ikonka komentarza

Eksperyment społecznyikonka kopiowania

Autor: Dominika twarz żeńska

grafika opisu

rozwiń
Na początku grudnia 2017 roku postanowiłam przeprowadzić eksperyment na niczego nie podejrzewających osobach. Celem tego eksperymentu było przyjerzenie się jak zachowują się mężczyźni na portalach randkowych. Efekty mojego wysiłku były szokujące.

     Jestem mężatką, nie miałam więc zamiaru spotykać się z nikim z osób poznanych w internecie, jednak na moim profilu, który założyłam na bardzo popularnym serwisie randkowym, zaznaczyłam, że jestem panną i szukam mężczyzn. Dodałam jedno zdjęcie twarzy, moją nazwą użytkownika była „kalafonia”, natomiast w opisie widniało: „fiksatywa do zapraw nadmiernie chłonących”. Zachęcające, prawda? Wiele mężczyzn tak pomyślało.

     Pierwsze wiadomości zaczęły pojawiać się po około dwunastu godzinach od aktywacji mojego profilu. Większość z nich była banalna: Cześć. Hej. Co słychać? Chcesz się poznać? Ale po jakimś czasie zaczęły pojawiać się bardziej wymyślne powitania. Prawie 30% osób, które postanowiły do mnie napisać chciało dowiedzieć się czym do licha jest ta kalafonia! Ci bardziej rozgarnięci lub dysponujący umiejętnością używania wyszukiwarek internetowych

1
pytali z kolei czy spawanie to moje hobby. Było to w pewnym sensie zabawne, ponieważ kilka razy zdarzyło się, że dostałam wiadomość, z której jasno wynikało, że dany osobnik chce mi zaimponować swoją wiedzą na temat przemysłów, w których używa się kalafonii. Ale dość o tym.

     Najciekawsze wiadomości pojawiały się, kiedy nie odpisywałam przez dłuższy czas. A muszę zaznaczyć, że nie odpisywałam praktycznie nikomu. Niejednokrotnie widziałam wiadomość, która zawierała jedynie „cześć”, kilka godzin później „odpisz”, następnego dnia „nie śpij, odpisz”, później znowu „małomówna jesteś”, co w końcu, w kilku oddzielnych przypadkach nagle przechodziło w „głupia pi**a, pie**** się”. Podsumowanie: to twoja wina, że mi nie odpisałaś, gdybyś odpisała, nie traktowałbym cię tak. Nie odpisując zasłużyłam na naganę. Logiczne, prawda? Dostałam kilkanaście wiadomości tego typu, były różnie rozłożone w czasie i nie wszystkie tak brutalne, jednak każda kończyła się jakiegos rodzaju wyzwiskiem.

     Inny okaz, który zapadł mi w pamięć w pierwszej wiadomości stwierdził, że „widać, że jesteś zdesperowana,

2
więc byłbym skłonny spotkać się z tobą, ale nie oczekuj fajerwerków”. Ponownie nie odpisałam i dzień później dostałam kolejną wiadomość, z której jasno wynikało, że powinnam „kupić sobie wielkie dildo i pójść się j***ć, bo i tak nikt mnie nie zechce”. Kiedy znów nie odpisałam, zostałam podsumowana w trzeciej wiadomości jako „głupia, stara c**a” i dodana na czarną listę tegoż młodzieńca. Jak ona śmie mi nie odpisywać? Mi?! Zablokuję ją, będzie miała nauczkę, a teraz przejdźmy do kolejnej dzierlatki...

     W trakcie trwania mojego eksperymentu, czyli przez około miesiąc, mój profil obejrzało 4380 osób, które wysłały mi ponad 340 wiadomości.

     Wiadomości, które dostawałam miały jedną wspólną, bardzo prominentną cechę – w co najmniej 80% z nich mężczyzna zakładał, że go potrzebuję. Teksty w stylu „zaopiekuję się tobą”, „zabiorę cię...”, „kupię ci...”, „potrzebujesz silnego faceta, który...” były na porządku dziennym razem z zapewnieniami o „nadaniu mojemu życiu smaku i sensu”. Mężczyźni próbują onieśmielić i zawstydzić kobietę, czasem nawet poniżyć w nadziei obniżenia jej

3
samooceny i sprawienia, że stwierdzi „eh, faktycznie nic nie jestem warta, a on może się mną zaopiekować” i jest to szokujące. W dzisiejszych czasach, w czasach walki o równouprawnienie, w czasach, w których powoli, ale skutecznie, zanika obraz kobiety, która musi prosić mężczyznę o pieniądze albo pozwolenie na wyjście z koleżankami, oni ciagle się nie poddają i żyją na starych zasadach z głowami w chmurach.

     Samotne kobiety są narażone na tego typu zachowanie, ponieważ ich zegar biologiczny nie daje im wielkiego wyboru. Jeżeli kobieta chce myśleć o założeniu rodziny jej czas, jak i również pula, z której może wybierać potencjalnych partnerów, są niestety ograniczone. Ale nie powinno to oznaczać, że brak szacunku, szowinizm i ogólny brak wyrafinowania powinny być częścią „uwodzenia”. To jest chory system, z którym należy walczyć, a nie zachęcać do rozwoju, a to promują niestety portale randkowe, które pozwalają na anonimowość. Myślę, że jedyne co można zrobić w takiej sytuacji, to brak odpowiedzi. Jeżeli ktoś pisze do ciebie uparcie i w niemiły sposób – nie odpisuj, dodaj go do czarnej listy i zapomnij. Nie ma

4
sensu psuć sobie nerwów, ale też uważam, że nie ma sensu odpisywac, ponieważ działa to tak, jak karmienie trola. Jeżeli ktoś nie ma kompasu moralnego, twoja odpowiedź, jakkolwiek grzeczna lub dobitna, przyniesie marne efekty, albo nakręci go jeszcze bardziej.

     Nie twierdzę, że w internecie nie można znaleźć nikogo pożądnego, to byłby nonsens, nie twierdzę też, że żadna kobieta nie jest winna takiego zachowania, znam wiele, które są. Mówię jedynie, to, co od wieków jest wiadome: pomyśl zanim napiszesz.

     Jeżeli masz dobre doświadczenia z serwisami randkowymi – super! Chętnie przeczytam, co masz do powiedzenia. Jeżeli masz podobne odczucia do moich – nie wahaj się o nich mówić.

5
Wyrazy: Znaki: