Piszesz od dawna, ale nabrałeś wątpliwości, czy warto kontynuować? A może dopiero zaczynasz i chciałbyś dowiedzieć się, jakie wrażenie Twoje dzieło robi na innych? W każdym przypadku dobrze trafiłeś. Jesteśmy grupą ambitnych Pióromanów, którzy mobilizują się wzajemnie do pracy, a dokonujemy tego za pośrednictwem konstruktywnej analizy . Z chęcią przeczytamy także i Twoje dzieło, aby wspomóc Cię w trudach pisarskich.
W jaki sposób? To proste. Na naszym portalu nieustannie toczy się konkurs, w którym każdy może spróbować swoich sił.
Co musisz zrobić, aby wziąć w nim udział?
1. Dodać swój utwór (najmniej 1000 słów) do konkursu.
2. Skomentować utwory innych uczestników.
I… to wszystko. Nie ograniczają Cię żadne kryteria gatunkowe ani tematyczne. Nie usłyszałeś jednak najważniejszego, mianowicie tego, co czeka Cię w trakcie konkursu oraz po ogłoszeniu wyników.
1. Gwarancja otrzymania co najmniej 10 niezależnych opinii. Przejrzyj komentarze, które piszemy dla siebie nawzajem – nie są to puste frazesy ani sztampowe pochwały. Otrzymasz 10konstruktywnych komentarzy , w których 10 zupełnie różnych osób podzieli się z Tobą swoim odbiorem, a ponadto podpowie, z czym sobie świetnie radzisz oraz nad czym powinieneś jeszcze popracować.
2. Konieczność wystawienia 5 równie ambitnychkomentarzy , w myśl przyświecającej nam zasady – „czytaj, pisz, motywuj”.
3. Nagroda finansowa w przypadku wygranej. A wygrać możesz nie tylko jako autor, ale i jako komentator!
Im więcej nas będzie, tym bardziej różnorodne i miarodajne komentarze otrzymasz i z większą ilością osób staniesz w szranki po wieniec laurowy zwycięzcy. :-) Dlatego gorąco zachęcamy do udziału w konkursie. I nie martw się, jeśli nie zdążyłeś dołączyć swojego utworu w obecnie trwającym. Wciąż możesz wykazać się jako komentator, a w następnej turze wystartować do boju już w podwójnej roli. Pamiętaj, że pisanie komentarzy zwraca się przede wszystkim Tobie, ponieważ analizując cudze dzieła, pogłębiasz własną perspektywę, a tym samym świadomiej tworzysz. Czy dla osoby aspirującej do miana pisarza cokolwiek ma większą wartość?
Ale to nadal nie wszystko. Ponieważ dobrze wiemy, że sztuka sprawnego przelewania myśli na papier, także ten wirtualny, wymaga ciągłej pracy, uruchomiliśmy kolejną efektywną mechanikę – nazywa się ona „Pod lupą”.
Co dzieje się w tym miejscu?
• niepewni swoich prac bądź szukający inspiracji autorzy umieszczają tam swoje teksty – całe lub fragmenty
• zasłużeni komentatorzy biorą je pod lupę, a następnie udzielają wstępnej, lecz wciąż konstruktywnej opinii; po tym autorzy mogą razem z komentatorem podyskutować o możliwych rozwiązaniach fabularnych i koncepcyjnych, oraz o wszystkich swoich wątpliwościach dotyczących „badanego” utworu.
Pióromanie, tylko Ty sam masz wpływ na to, ile czasu zajmie Ci osiągnięcie pożądanej biegłości. My na pewno chcielibyśmy, aby czas ten był jak najkrótszy, dlatego angażujemy się w każdą z prezentowanych aktywności i do tego samego nakłaniamy Ciebie.
A oprócz wskazówek naszego życzliwego i oddanego słowu pisanemu grona do dyspozycji masz także „Poradnik”. W zakładce pod tą samą nazwą znajdziesz cały szereg praktycznych porad pisarskich.
Bylibyśmy naprawdę szczęśliwi, znajdując w Tobie kolejnego pasjonata literatury i aktywnego użytkownika. Zatem … Do dzieła!
Szczegóły dotyczące użytkowania portalu, konkursu oraz mechaniki „Pod lupą” znajdziesz poniżej:
Aby móc dodawać i komentować utwory, oraz korzystać z mechanik konkursowych, a tym samym stać się częścią społeczności Pióromanów, konieczne jest założenie pracowni Pióromana. Można to zrobić poprzez kliknięcie Załóż pracownię pod grafiką drzwi.
Po stworzeniu pracowni możemy do niej wejść, podając nazwę Pióromana i hasło w polach znajdujących się na grafice drzwi oraz klikając klamkę. Jeśli podane zostaną właściwe dane zostaniemy przeniesieni do Mojej pracowni, zaś grafika drzwi zamkniętych zmieni się w przedstawiającą drzwi otwarte. Kliknięcie w otwarte drzwi z jakiejkolwiek podstrony tego portalu przeniesie nas z powrotem do Mojej pracowni.
W Mojej pracowni znajdziemy „przegródki” i „szuflady”, a także statystyki związane z naszą pracownią.
Przegródki
Przegródki przedstawiają 25 wnęk – 5 rzędów na 5 kolumn, w których mogą się pojawić interesujące nas „przesyłki”. Do pierwszego rzędu od góry trafiają wyróżnienia związane z konkursami. Do drugiego listy od innych Pióromanów. W trzecim pojawiają się przydzielone nam losowo utwory konkursowe. Czwarty rząd zarezerwowany jest na komentarze do naszych utworów. Piąty to wnęki na odpowiedzi autorów na nasze komentarze wystawione do ich utworów. Owe pięć rzędów odpowiada pięciu pierwszym szufladom znajdującym się bezpośrednio pod przegródkami. Cokolwiek trafi do naszych przegródek, trafi także do tych szuflad. Kliknięcie przesyłki spowoduje jej zniknięcie i otworzenie korespondującej jej szuflady, jak i samej zawartości tej przesyłki; wyjątek stanowi środkowy rząd, czyli przydzielone utwory – kliknięcie jednego z nich powoduje przeniesienie do danego utworu (nie zniknie on także z przegródki, dopóki nie wystawimy do niego komentarza).
Szuflady
Szuflady znajdują się bezpośrednio pod przegródkami. Pierwsze pięć odpowiada pięciu rzędom przegródek i może obok swojej nazwy wyświetlać także liczbę nowych elementów. By otworzyć szufladę po raz pierwszy, klikamy w nią dwa razy, później już tylko raz. Aby zamknąć – klikamy raz w jej przód lub rząd grafitowych strzałek znajdujących się w jej górnej części.
Szuflady, które znajdziesz w swojej pracowni, to kolejno: Wyróżnienia, Listy, Przydzielone utwory, Komentarze, Odpowiedzi, Dodaj utwór, Moje utwory i Dane.
Szuflada Wyróżnienia mieści w sobie, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnienia otrzymane w konkursach. Wyróżnienie posiada informacje od kogo i za co zostało przydzielone. Klikając w grafikę wyróżnienia lub ikonę żarówki, możemy zobaczyć związany z nim list gratulacyjny.
Szuflada Listy znajduje się wciąż w przygotowaniu. Będzie ona służyć do czytania i odpowiadania na listy innych Pióromanów.
Szuflada Przydzielone utwory zawiera w sobie tylko komunikat, jednak po jego kliknięciu zostaniemy zapytani, czy jesteśmy w stanie przeczytać i skomentować 5 utworów przed podanym czasem. Jeśli się zgodzimy, wylosowanych zostanie 5 utworów, które zostaną w tej szufladzie do ich poprawnego skomentowania i wyróżnienia jednego z nich kałamarzem lub do końca wyznaczonego nam czasu w przypadku nie wywiązania się z zadania.
Szuflada Komentarze to szuflada, do której trafiają komentarze innych Pióromanów odnośnie naszych utworów. By je przeczytać, klikamy w ikonę plusa lub żarówki . Pod treścią komentarza znajdziemy też przycisk „Napisz odpowiedź”, który pozwoli nam na skomponowanie i załączenie odpowiedzi. Pod komentarzem pojawi się także pytanie „Czy komentarz jest zgodny z ?” z dwoma przyciskami „Tak” i „Nie”. By wiedzieć, jak na to odpowiedzieć, musimy zapoznać się z podstroną lub dla przypomnienia kliknąć w ikonkę w tymże pytaniu.
W przypadku gdy nasz bierze udział w konkursie, w szufladzie pojawi się jeszcze jedna sekcja – „Komentarze konkursowe”, do której będą trafiały komentarze tylko do tego utworu. Zadaniem autora będzie odpowiedzenie na pytanie o zgodności z tychże komentarzy, a następnie wyróżnienie okiem jednego na każde pięć z nich.
Szuflada Odpowiedzi zbiera wszystkie odpowiedzi innych autorów na komentarze, które napisaliśmy do ich utworów. Działa ona podobnie do szuflady Komentarze – wyświetla zawartość danej odpowiedzi poprzez kliknięcie ikony plusa lub żarówki i pozwala na napisanie odpowiedzi.
Szuflada Dodaj utwór – jak nazwa wskazuje – pozwala nam na dodawanie nowych utworów. Uwaga: po dodaniu utworu nie będzie on widoczny dla nikogo innego poza jego autorem; jest to celowy zabieg w celu zachowania anonimowości utworów mających trafić do konkursu. By uwidocznić utwór, należy zgasić żarówkę pola „niewidoczny” (należącą do tego utworu) w szufladzie Moje utwory.
Szuflada Moje utwory zawiera wszystkie dodane przez nas utwory oraz dotyczące ich dane i statystyki. Kliknięcie w tytuł lub grafikę utworu spowoduje przeniesienie nas do strony utworu. W tej szufladzie mamy także możliwość dodania utworu do konkursu lub zmiany jego widoczności przez kliknięcie danej ikony żarówki. W celu dokonania jakichkolwiek zmian w utworze klikamy w korespondującą mu ikonę edycji . Uwaga: nie możemy edytować utworu, który obecnie znajduje się w konkursie, także upewnijmy się, że poczyniliśmy wszystkie należyte poprawki przed umieszczeniem go w konkursie.
Szuflada Dane pozwala na edycję naszych danych, wskazanych przy tworzeniu pracowni. By dokonać jakichkolwiek zmian, musimy podać obecne hasło.
Konkurs
W konkursie możemy brać udział jako autor lub/i komentator (juror) utworów.
Rolą autora jest dodać (tylko jeden) swój utwór do konkursu (funkcja ta dostępna jest w szufladzie Moje utwory) i oczekiwać na jego skomentowanie przez dziesięciu użytkowników. Komentarze owe zatwierdzamy (szuflada Komentarze)jako zgodne lub niezgodne z , by następnie wyróżnić jeden na każde pięć – okiem – jest to wyróżnienie przyznawane komentatorom.
Uwaga: po otrzymaniu komentarza dostaniemy informujący o tym email i będziemy mieli 24 godziny na określenie zgodności z . Jeśli nie wywiążemy się z tego w wyznaczonym czasie, zgodność zostanie określona przez moderatora.
Rolą komentatora jest przydzielić sobie utwory z konkursu (szuflada Przydzielone utwory). Jednorazowo losujemy ich 5, by następnie je przeczytać i skomentować w wyznaczonym terminie. Komentarze następnie muszą zostać zatwierdzone przez autorów utworów, do których je napisaliśmy, abyśmy mogli na koniec jeden z tych pięciu utworów wyróżnić kałamarzem – jest to wyróżnienie przyznawane komentatorom.
Uwaga: jeśli nie zdążymy skomentować utworów w wyznaczonym terminie, to prędzej czy później (w zależności od naszych starań i wykazywania chęci poprawy na dokończenie ich po terminie) utracimy je, a nasze komentarze do nich stracą status konkursowych.
Konkurs jest anonimowy, tak więc nie wiemy, czyje utwory komentujemy i komentarze czytamy, a następnie wyróżniamy.
Utwory przydzielane są losowo, tak by nigdy nie trafić na swój lub taki, który się już komentowało. Utwór pozostaje w puli konkursowej (miejmy na uwadze, że może to potrwać więcej niż jeden konkurs) dopóki nie zostanie 10 razy: przydzielony, poprawnie skomentowany i wzięty pod uwagę przy nagradzaniu piątek, w których się znalazł.
Konkurs ma dwa etapy.
Etap 1 trwa, dopóki w puli konkursowej nie znajdzie się co najmniej 11 utworów – jest to najmniejsza możliwa liczba do przeprowadzenia konkursu wobec powyższych zasad. W tym etapie możemy tylko dodawać utwory do konkursu, nie możemy ich sobie przydzielać i komentować.
Etap 2 trwa (zależną od zmiennych konkursowych liczbę dni) od końca etapu 1. W tym etapie możemy tylko przydzielać sobie utwory w celu ich skomentowania.
Z końcem 2 etapu następuje podliczenie wyróżnień kałamarza i oka, aczkolwiek tylko do tych utworów, które były brane pod uwagę w 10 różnych „piątkach” (przydzielonych utworów, wśród których jeden wyróżniono kałamarzem) i dla tych komentatorów, których komentarze były brane pod uwagę w 10 „piątkach” (komentarzy, z których autor wybierał ten jeden najbardziej konstruktywny i motywujący); reszta przechodzi do kolejnego konkursu. Pióroman o największej liczbie kałamarzy otrzymuje wyróżnienie pióra oraz nagrodę rzeczową. Analogicznie, Pióromanowi o największej liczbie wyróżnień przyznawany jest monokl oraz nagroda rzeczowa. W przypadku remisu będzie on rozwiązywany na dwa sposoby: przyznaniem standardowych wyróżnień i nagród lub remisowych wyróżnień. W drugim z wymienionych przypadków dopiero po zdobyciu dwóch remisowych wyróżnień Pióroman otrzyma standardowe wyróżnienie i nagrodę.
Komentator ma możliwość przydzielić sobie pięć utworów dziennie, pod warunkiem, że nie posiada zalegających utworów w szufladzie Przydzielone utwory. Możemy się zastanawiać, jak to możliwe, skoro w konkursie branych jest pod uwagę tylko 10 naszych komentarzy. Otóż na każde 10 komentarzy możemy zdobyć inną liczbę wyróżnień oka i to ta dziesiątka z największą liczbą tych wyróżnień będzie brana pod uwagę w konkursie.
Konkurs specjalny
By wziąć udział w naszym konkursie specjalnym, należy założyć Swoją pracownię (jeśli się jej jeszcze nie posiada), Dodać utwór w tej pracowni, a następnie z szuflady Moje utwory dodać go do konkursu specjalnego.
Instrukcja wykonania powyższych kroków w formie wideo jest dostępna na marginesie z prawej strony.
Pod lupą
Mechanika „pod lupą” pozwala autorom niepewnym swoich nieskomentowanych dotąd tekstów otrzymanie wstępnych/rozpoznawczych komentarzy. Dodanie swojego utworu do puli „pod lupą” sprawi, że stanie się on widoczny dla naszych zasłużonych komentatorów w podstronie Pod lupą, z której będą oni mogli przeczytać go i skomentować. Taki utwór nie może mieć trzech lub więcej komentarzy; także po otrzymaniu trzeciego komentarza utwór automatycznie opuści pulę „pod lupą”.
By dodać utwór do puli „pod lupą”, należy kliknąć ikonkę monokla znajdującą się w szufladzie Moje utwory pod wybranym utworem. Działanie to jest odwracalne, a więc możemy nasz utwór stamtąd w dowolnej chwili wyciągnąć, klikając ponownie tę samą ikonkę.
Jednocześnie można dodać tylko jeden utwór do tejże puli.
Można także cały proces przeprowadzić anonimowo tak, że komentatorzy nie poznają naszego nicku i nie zobaczą komentarzy innych użytkowników do utworu – by tak się stało, przy tym samym utworze zapalamy żarówkę (klikając ikonkę) niewidoczności.
By z kolei skomentować utwór z podstrony Pod lupą, należy być zalogowanym użytkownikiem o statusie co najmniej adepta lub komentatora.
Pojedynki
Pojedynki to ekscytująca mechanika portalu pozwalająca zwycięzcom naszych konkursów na wyzywanie siebie nawzajem na potyczki prozatorskie o określonych przez nich warunkach.
By wyzwać innego Pióromana na pojedynek, najlepiej zacząć od przejścia do podstrony Pióromani, zaznaczenia opcji „Rywal” i przyciśnięcia „Wyszukaj”. To stworzy dla nas listę wszystkich Pióromanów uprzywilejowanych do pojedynkowania. Po wybraniu jednego z nich, klikamy jego awatar, by przenieść się do jego pracowni. Tam otwieramy szufladę Pojedynkuj i określamy temat, typ, ilość sędziów i czas na dostarczenie utworów, na koniec klikając przycisk „Wyzwij ”. Po tym osoba, którą wyzwaliśmy otrzyma powiadomienie drogą mailową z informacją o pojedynku. Należy teraz poczekać na reakcję rywala. Dalszy los naszego pojedynku najlepiej obserwować z szuflady Pojedynki w naszej pracowni.
Zanim nadejdzie odpowiedź wyzwanego Pióromana, możemy się (we wspomnianym wyżej miejscu) z tego wyzwania jeszcze wycofać . Jeśli zaś to my jesteśmy wyzwaną stroną, znajdziemy tam opcję „Akceptuj ” lub „Odrzuć ”. W przypadku wycofania się lub odrzucenia, każda ze stron będzie mogła na nowo/ponownie rzucić drugiej wyzwanie. Gdy naciśniemy akceptuj, pojedynek rozpocznie się i będziemy zobligowani dostarczyć utwór przed ustalonym przez wyzywającego czasem.
Uwaga: W przypadku zaakceptowania jednego z kilku wyzwań, pozostałe-aktywne zostaną automatycznie odrzucone/wycofane i opatrzone ikonką oznaczającą wybór innego pojedynku: .
By załączyć utwór do pojedynku otwieramy szufladę Moje utwory i naciskamy ikonkę pojedynku przy wybranym utworzy. Jeśli żadna ze stron nie dostarczy utworu przed końcem czasu, pojedynek zakończy się nierozstrzygnięty. Jeśli zrobi to tylko jedna strona, ta strona wygra. Jeśli zaś obie strony załączą utwór, rozpocznie się etap sędziowania.
Etap sędziowania bardzo przypomina drugi etap konkursu, ponieważ podczas jego trwania:
- inni użytkownicy będą przydzielać sobie konkurujące utwory, a następnie komentować i wyróżniać jeden z nich
- utwory, autorzy i komentatorzy pozostają anonimowi do czasu wyróżnienia
- pojawi się dodatkowa sekcja w szufladzie Komentarze, do której trafiać będą pojedykowe komentarze; autorzy powinni potwierdzać zgodność otrzymywanych komentarzy, a na koniec wyróżnić jeden z nich wyróżnieniem oka
- liczba sędziów na utwór jest równa liczbie możliwych wyróżnień kałamarza jakie może otrzymać utwór
Podczas tego etapu w szufladzie Pojedynki pod aktywnym pojedynkiem będą pojawiać się aktualni sędziowie, rolą pojedynkującego jest także usuwanie nieaktywnych sędziów.
Gdy wszyscy sędziowie przyznają kałamarze , a każdy z autorów przyzna po wyróżnieniu oka – pojedynek się zakończy. Autor, który otrzyma najwięcej kałamarzy – zwycięży .
Uwaga: jest możliwość zakończenia pojedynku remisem; może tak się stać tylko wtedy gdy liczba sędziów będzie równa 10, a obaj pojedynkujący otrzymają po 5 kałamarzy . Taki remis będzie traktowany jako zwycięstwo obu autorów .
Sędziowanie w pojedynku
Każdy zalogowany użytkownik portalu może być sędzią w toczącym się pojedynku. Jedyne co trzeba zrobić to wybrać aktywny pojedynek (z zakładki Pojedynki w lewym marginesie strony lub podstrony Kronika pojedynków) i kliknąć przycisk „Rozstrzygnij” opatrzony ikonką szali . Po wyrażeniu zgody, do naszej skrzynki i szuflady Przydzielone utwory trafią dwa pojedynkowe utwory i będziemy mieć 5 dni na napisanie komentarzy do obu utworów. Komentarze powinny zostać skonstruowane w oparciu o punkty i jeśli nie będą ich przestrzegać mogą zostać wycofane przez autora lub moderatora.
Jeśli oba zostaną zatwierdzone, powinniśmy wyróżnić jeden z pojedynkujących się utworów kałamarzem . W przypadku gdy nie zdążymy tego zrobić przed końcem piątego dnia, autorzy będą mieli prawo cofnąć nasze sędziostwo z pojedynku.
Pod koniec konkursu każdy z autorów pojedynkowych wyróżni po jednym z komentarzy wyróżnieniem oka , więc jest szansa zdobyć aż dwa takie wyróżnienia na pojedynek.
Statusy użytkownika portalu
Rozpoczynając przygodę z Pióromanami, otrzymujesz status „Obserwatora”. Jakie jeszcze statusy możesz zdobyć? Jak
to zrobić? Oto kilka słów na ten temat.
Zacznijmy od tego, że awatar podzielony jest na strony: lewą i prawą. Każda ze stron
obrazuje inne osiągnięcia. Po stronie lewej widać zmiany dotyczące osiągnięć związanych z pisaniem, natomiast po
stronie prawej – sukcesy na polu komentatorskim. Dzięki temu w bardzo łatwy sposób, zaraz po wejściu do
pracowni Pióromana, można ocenić jego postępy i zaangażowanie w życie portalu.
Każdy rozpoczyna jako „Obserwator”.
Osiągnięcia Pisarskie (strona lewa)
Aby osiągnąć kolejny poziom, należy umieścić pierwszy utwór w konkursie.
Wtedy otrzymasz status „Nowicjusza”.
Po zdobyciu kałamarza za utwór, status zmieni się na „Adepta”.
Warto dodawać kolejne utwory do konkursu, ponieważ po otrzymaniu w sumie 10 kałamarzy – zdobywasz status „Czeladnika”.
Ostatnim, najwyższym wyróżnieniem jest ranga „Pisarza”, którą otrzymują zwycięzcy konkursu prozy, zdobywając wyróżnienie pióra .
Rozwój jako Komentator (strona prawa)
Aby rozpocząć przygodę wspinania się po szczeblach komentatorskich, należy pobrać jeden przydział konkursowy. Dzięki temu,
zaczniesz rozwijać się jako Komentator.
Statusy jakie możesz osiągnąć:
Po poprawnym skomentowaniu 5 utworów konkursowych oraz przydzieleniu kałamarza jednemu z nich, zostaniesz „Czytelnikiem”.
Komentarze konkursowe, wyróżniane są okiem . Po otrzymaniu pierwszego wyróżnienia, status zmieni się na „Komentatora”.
Aby zostać „Recenzentem”, trzeba otrzymać 10 wyróżnień oka. Jest to dowód dużego zaangażowania i pracy jako komentator.
Najwyższym statusem jest „Krytyk”. Można go osiągnąć, zdobywając monokl , przez wygranie konkursu, jako najlepszy komentator.
Oto kilka przykładów, jak zmienia się awatar, zgodnie z osiąganymi statusami:
Adept
Adept/Komentator
Komentator
Nowicjusz
Nowicjusz/Krytyk
Krytyk
Czeladnik
Czeladnik/Czytelnik
Czytelnik
Konkursy specjalne:
Raz na jakiś czas na portalu odbywają się konkursy specjalne. Zwycięzca takiego konkursu otrzymuje status „Pisarz”,
jednak jego awatar różni się nieznacznie od zwycięzcy cyklicznych konkursów odbywających się na portalu. Pióro
trzymane przez Pióromana ma kolor czarno-biały, co ma go wyróżniać. W okienku awatara, może pojawić się
również grafika zbliżona tematyką do tematu konkursu lub treści samego zwycięskiego utworu.
Oto przykłady:
Jak widać w powyższym opisie, jedynym sposobem, aby zdobywać kolejne rangi, jest udział w konkursie
prozy, na łamach portalu. W ten sposób masz szansę zdobyć wiedzę i doświadczenie, pomocne w pracy
nad własną twórczością, awansując jednocześnie w społeczności Pióromanów.
Styl czcionki
By zmienić styl czcionki, musimy umieścić go w następujących tagach:
- [b]pogrubiona[/b]
- [i]pochylona[/i]
- [u]podkreślona[/u]
By zacytować część utworu w naszym komentarzu, umieszczamy go w następujących tagach:
- [c][/c]
lub zaznaczamy pożadany fragment utworu i klikamy w ikonkę cytatu
znajdującą się w oknie komentarza, by skopiować go do treści naszego komentarza wraz z tagami.