Pióromani - konstruktywny portal pisarski
zygzak

Załóż pracownię
Regulamin

Dzisiaj gości: 92
Dzisiaj w pracowni: 1
Obecnie w pracowni:
ikonka utworu

Komentarze do:
Stanik ofiarny

02.08.2022
To po prostu zwykły tekst, tak? Mający wyrażać spostrzeżenie na temat noszenia staników..? Wybacz, nie spodziewałam się chyba aż tak krótkiego tekstu ;) Całość jest poprawnie i fajnie napisana, tylko co tu mogę tak naprawdę ocenić? Bohaterka ma dylematy podobne do tych, które trapią zapewne większość kobiet - mnie akurat nie, więc ciężko mi się postawić w jej sytuacji. Chyba że wziąć pod uwagę czas ubierania się i przymierzania góry ciuchów, zanim wybierze się ten odpowiedni na wyjście ;) Miejsca akcji też za bardzo nie ma jak ocenić, bo prawie nic o nim nie wiadomo - jakieś pole namiotowe. Generalnie określiłabym całość jako fajną bazę pod jakieś większe opowiadanie, rozwinąć wątki, myśli, opisy i mogłoby powstać coś jeszcze lepszego :) Pozdrawiam!
Tu wszystko się zgadza :)

Od: Pióroman Katarzyna B
twarz żeńska
03.08.2022
Bardzo dziękuję za komentarz! Pozdrawiam ;)
Od: Autor Writerka
twarz żeńska
10.07.2022
Coz, krotko i na temat, ale tez naprawde wciagajaco. Bardzo dosadne spostrzezenia, na temat konwencji modowej obecnych czasow, jaka jest noszenie stanikow. Osobiscie tez tego nienawidze i rozumiem bohaterke, jednak ja juz zupelnie odrzucilam ich noszenie, wracaja w laski jedynie przy bluzkach ktore bardzo przeswituja. Wracajac, zywe przemyslenia, czytalo sie je jak prawdziwy dylemat, ktory naprawde moglby sie pojawic w czyjejs glowie.
Jedyne co, to postacie poza glowna bohaterka wspomniane raz czy dwa (partner) niewiele wnosza i rownie dobrze mogloby ich nie byc, i czytaloby sie dokladnie tak samo.
Overall, some really nice thoughts. Powodzenia w dalszym pisaniu i mam nadzieje, ze jeszcze kiedys trafie na cos spod Twojego piora!
Nie widzialam zadnych uchybien. Zdania mimo, ze niektore troche dluzsze, latwe do zrozumienia.
Od: Pióroman Gabriela
twarz żeńska
26.07.2022
Bardzo dziękuję za odpowiedź! Przyjrzę się kwestii innych bohaterów - próba "wyrzucenia" ich może okazać się ciekawym ćwiczeniem ;)
Od: Autor Writerka
twarz żeńska
25.06.2022
Mam tylko dwie minuty, więc się streszczę:
Tekst jest warsztatowo bardzo dobry, przejrzysty, lekki. Pisany naturalnym językiem, czyta się go gładko i przyjemnie.

Co do treści - zaprezentowana w sposób nienachalny (czyt. bez feministycznych dyrdymałów), za to rzeczowy choć krótki. Przedstawiasz problem w taki sposób, że osoba nie mająca podobnych problemów może się utożsamić, zrozumieć i spojrzeć z Twojego punktu widzenia. Jest to zrobione naprawdę dobrze.

Kawał(ek) dobrego tekstu. Krótko, a na temat, a zarazem wyczerpuje temat i jest dobrym przedstawieniem studium konkretnego przypadku.

Byłoby super, gdyby tak właśnie wyglądały artykuły przedstawiające problemy społeczne w portalach/gazetach. Może wtedy bym je czytał, a tak to unikam ich jak ognia od lat ;)
Dobra robota!
Od: Pióroman Zorann
twarz męska
28.06.2022
Bardzo dziękuję Ci za komentarz! Dziękuję, że mimo zabiegania udało Ci się poświęcić tę chwilę ;)
Pozdrawiam!
Writerka
Od: Autor Writerka
twarz żeńska
29.06.2022
Nie ma sprawy :)
Jeśli masz konkretne pytania, to jestem otwarty.
Pamiętaj tylko, że mimo że nie szczędziłem Ci pochwał, to tekst jest tak krótki, że trudno z niego wywnioskować cokolwiek więcej. Założyłem, że jest zamkniętą całością i miał spełniać swoją rolę w tej formie - i to Ci się udało zrobić.

Natomiast dłuższa forma i budowa fabuły, bohaterów, dialogów i opisów to zupełnie co innego. Aczkolwiek warsztat masz dobry, więc pewnie sobie z tym radzisz. Chętnie zobaczę Twój utwór w kolejnym konkursie, bo ufam, że taki istnieje, lub się znajdzie przed zakończeniem zapisów? :)
Od: Pióroman Zorann
twarz męska
26.07.2022
Właśnie niestety z bardziej rozbudowanymi formami ciągle mam niestety problem... Obecnie mam tekst, nad którym pracuję, niestety dość nieregularnie - ale kto wie, może kiedyś uda mi się go skończyć i zaprezentować na forum ;)
Jeszcze raz dziękuję, i również życzę powodzenia w pisaniu i czekam na spotkanie konkursowe ;)
Od: Autor Writerka
twarz żeńska
17.06.2022
Droga Writerko, przeczytałam szybciutko ten krótki tekst i zastanawiam się na tym, jakiej konkretnie informacji zwrotnej potrzebujesz?
Jest to wycinek jakiejś historii, do której nie ma jak się odnieść, a tym samym nie umiem powiedzieć, czy dany fragment pasuje do reszty. ani czy jego istnienie ma sens w stosunku do całości.

Co do samego tekstu, można go potraktować dwojako, właśnie w oparciu o całość. Może się okazać, że jest zupełnie zbędnym opisem prostych, codziennych czynności, które w nadmiarze mogą nużyć. Jednak jeśli takie opisy nie zdarzają się zbyt często w tekście, a są celowym wskazaniem rozterek bohaterki, które wcale nie mają na celu uwydatniania jej problemów z doborem stroju - można go z powodzeniem zastosować. Myśląc o tym, iż mamy tu do czynienia z wewnętrznym rozdarciem, próbą wyjścia ze schematów, może też być użyty jako narzędzie do rozwoju głównej bohaterki. Jeśli takie ma zastosowanie, to ja osobiście pominęłabym kilka zbędnych zdań o tym jak brzydkie są ramiączka, a skupiłabym się na samym buncie. Jednak tutaj też może być tak, że ona dopiero uczy się rozpoznawać swój rozwój? Wtedy takie postawienie sprawy może być strzałem w dziesiątkę.

Może to moja buntownicza natura, może tak się dzieje w dalszej części utworu, ale ja bym jej dała większy pazur :D

cytat„Założyć stanik – źle. Zrezygnować z niego – też niedobrze.”
- cóż za kwintesencja rozterek kobiet całego świata. Wciąż jesteśmy oceniane, a kobiety wyzwolone, samodzielne, czy po prostu samoświadome są piętnowane i sprowadzane do parteru.

To chyba tyle, tak na szybko i krótko. Jeśli coś chcesz przedyskutować, to oczywiście pisz śmiało. :)
Pozdrawiam
Od: Pióroman Albi
twarz żeńska
17.06.2022
Droga Albi!
Bardzo dziękuję Ci za komentarz! Jeśli chodzi o to, jaką informację zwrotną chciałam otrzymać, to cóż... właściwie każdą - wszystko, co w tym krótkim tekście mogli zostać uznane za pozytywne lub wręcz przeciwnie. Dlatego Twoja uwaga, że wygląda to jak fragment większej całości, jest dla mnie niezwykle cenna - głównie dlatego, że to nie pierwszy tekst, przy którym dostałam taką uwagę. Z założenia ten tekst miał być właśnie tą jedną, zamkniętą scenką - ale cóż, jak widać może nie do końca udało mi się stworzyć tu zamkniętą, kompletną całość. Tak więc jeszcze raz bardzo dziękuję za Twoje uwagi.
Pozdrawiam!
Od: Autor Writerka
twarz żeńska
18.06.2022
No tak, bardzo trudno to uznać za całość. Myślałaś może, aby zacząć to trochę inaczej? Nadać datę i zacząć w stylu:

Są takie dni, kiedy proste zdania, lub gesty potrafią zmienić nas wewnętrznie, lub po prostu rozpocząć ten proces. To był jeden z nich. Niepozorny, jak każdy, a jednak inny. - i lecisz z tekstem.

Czyli na wzór wyrwanej kartki z pamiętnika. Jeśli oczywiście iść tropem, jaki ja obrałam po przeczytaniu. Wcale nie musi on być zbieżny z Twoim zamysłem :D To właśnie stosując taki zapis, dajesz jasno do zrozumienia, że jest to notka, krótka, treściwa i pełna przemyśleń osobistych, ale czytelniku - nie oczekuj kontynuacji i zrozum jednorazowy przekaz.
Może to być jakieś wyjście w stosunku do tego konkretnego tekstu.

Pozdrawiam :)
Od: Pióroman Albi
twarz żeńska
26.07.2022
A to pomysł warty przemyślenia, może poeksperymentuję z podobnym początkiem, dziękuję!
Od: Autor Writerka
twarz żeńska
17.06.2022
Witam drogą autorkę!

Pojawiam się jako odzew na prośbę ;)

Przeczytałem i tak do końca nie jestem pewien, co miałbym napisać. Pierwsza myśl to to, że aby ocenić ten tekst, trzeba by chyba umieścić go w kategori popularno-naukowo-filozoficznie-społecznej. No ale przecież, tak do końca to o to chodziło?

Temat ciekawy dla faceta, wiadomo z jakich powodów, tych najprostszych, czyli słowa klucze do wyobraźni. Jednak samo sedno tekstu, czyli dylemat z czy bez jest, delikatnie mówiąc chyba nieocenialny w moim myśleniu.

Forma zapisu to moim zdaniem tekst dziennikarski z elementami dialogu, który jest krótki i poprawny. Przedstawienie zagadnienia jest praktycznie wyczerpujące temat. Wizualizacja problematyki też jest dobra. Nie wiem, co jeszcze można tutaj dodać. :)

Może jako odpowiedź na ten komentarz, dostanę informację, w jakim celu powstał ten tekst :D
Nie poprawiam, bo sam jestem z tego noga.
Od: Pióroman Zczarny
twarz męska
17.06.2022
Drogi Zczarny
Bardzo dziękuję Ci za komentarz! Cóż, za tekstem tym nie stoi żadna wielka idea - jako że wydaje się to być typowy dla wielu kobiet dylemat, poczułam, że chciałabym opisać go w krótkim lekkim tekście, co by może niektóre czytelniczki mogły westchnąć "damn, mam tak samo". Miał to być więc taki lekki, quasi-dziennikarski, jak sam to określiłeś, tekścik (sama też miałam problem do czego w ogóle ten tekst zakwalifikować).
Z Twojego komentarza wnioskuję, że pod względem warsztatowym nie masz raczej nic do zarzucenia. Cenna jest dla mnie również opinia, że w przypadku męskiej części czytelników ta tematyka raczej się nie sprawdza ;)
Jeszcze raz bardzo dziękuję za komentarz!
Pozdrawiam!
Od: Autor Writerka
twarz żeńska
17.06.2022
;D Non problemos, służę uprzejmie!
Od: Pióroman Zczarny
twarz męska